Bakan Şimşek: Okullarda Finans Dersi Verilecek

Finansal Okuryazarlık Platformu’nda konuşan Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek “Enflasyonu tek haneye düşürdüğümüzde sermaye piyasaları daha güçlü olacak” açıklamalarında bulundu.

“FİNANS DERSİNİN MÜFREDATA EKLENMESİ İÇİN ÇALIŞIYORUZ”

Finansal okuryazarlığın temel eğitimin parçası olması gerektiğini vurgulayan Şimşek, “Finansal okuryazarlığın müfredata eklenmesi için MEB ve SPK ile çalışıyoruz” şeklinde değerlendiren Şimşek, “Vatandaşlarımızın kaynaklarını hibe etmesini değil, sermaye piyasalarına yönlendirmesini tercih ederiz” dedi.

HAZİRAN AYINDA ENFLASYON DÜŞECEK

Enflasyon yıllık bazda Mayıs ayında zirveye ulaşacağını para ve maliye politikalarıyla yaz aylarında gerileyeceğini belirten Şimşek şu ifadeli kullandı:

“Enflasyonu tek haneye düşürdüğümüzde sermaye piyasaları daha güçlü olacak. Enflasyonu tek haneye düşürme programımız başarılı bir şekilde çalışıyor. Aylık enflasyon oranları ile hedeflerimiz örtüşmeye başladı. Haziran ayından sonra enflasyon çok hızlı şekilde düşecek bu sene sonunda 30’lu rakamı görür.

Bir sonraki sene 10’lu rakamı görür bir sonraki sene de tek haneye düştüğünü görürüz. Çok hızlı bir şekilde bu sene sonunda 30’lu rakamı görür. Gelecek sene de 10’lu rakam, bir sonraki sene de tek hane. Daha sonra da bunu düşük tek haneye çekip orada tutmak. Biz buna fiyat istikrarı diyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x